B72214S0500K101
Mfr.Part #:
B72214S0500K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 1.8 nF 15 J Voltage Rating (AC):50 V Voltage Rating (DC):65 V
ParameterValue
Capacitance1.8 nF
Voltage Rating (DC)65 V
Tolerance10 %
Length18.5 mm
Diameter14 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Voltage Rating (AC)50 V
Depth3.9 mm
Thickness3.9 mm
Lead Pitch7.5 mm
REACH SVHCNo SVHC
Lead Length30 mm
Lead/Base StyleRadial
Max Voltage Rating (DC)65 V
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 11 months ago)
Clamping Voltage135 V
Varistor Voltage82 V
Max Voltage Rating (AC)50 V
Max Surge Current4.5 kA
Energy15 J
Clamping Current50 A
Voltage Tolerance10 %